Korteriühistutele kehtivad rohetoetused

Roheline tulevik on meie endi kätes. Selleks, et korteriühistud saaksid samuti kasutusele võtta lahendused, mis säästavad nii keskkonda kui energiat, on olemas erinevad toetused, mida on võimalik taotleda juba täna.

Korteriühistutele on nii Tallinna linna kui Tartu valla veebilehel saadaval mitmeid toetusi, mille abil on võimalik teha kindlaks oma hoone energiatarbimine ning panustada selle energiatõhususe suurendamisse taastuvate ja kaasaegsete energialahenduste näol. Tutvume nendega lähemalt.

Tallinn

Rohepöördetoetus

Rohepöördetoetus koosneb kolmest eraldi toetusest, milleks on Audititoetus, „Fassaadid korda“ ja „Hoovid korda“ toetused. Toetuse eesmärk on vähendada linnaelust tingitud mõju keskkonnale ja aidata kaasa kortermajade rekonstrueerimisele, muutes neid energiasäästlikumaks.

„Fassaadid korda“ ja Audititoetuse taotlusi saab linnale esitada aastaringselt, avalduste vastuvõtt kestab kuni eelarve täitumiseni. „Hoovid korda“ toetus on tänaseks suletud, taotlusi oli võimalik esitada kuni 1. märtsini.

  • „Fassaadid korda“

Toetust saab rohepöördetoetuse koosseisus taotleda:

– taastuvenergia tootmise seadmete, energia muundamise ja energiatoodangu salvestamise seadmete paigaldamiseks (sh päikesepaneelid ja soojuspumbad);
– korterelamu tehaselise moodulrekonstrueerimise projekteerimiseks;
– korterelamu tehaseliste moodulelementidega rekonstrueerimiseks.

NB! Toetus kehtib korterelamutele, mis on ehitatud ja kasutusele võetud enne 2000. aastat.

Taotlemise tingimuste ja toetuse suurusega tutvu lähemalt Tallinna linna veebilehel.

  • Audititoetus

Toetust saab rohepöördetoetuse koosseisus taotleda:

– korterelamule energiaauditi tegemiseks;
– korterelamule katuse ja/või rõdude kandevõime auditi tegemiseks, et teha kindlaks päikesepaneelide või muude taastuvenergia tootmiseks vajalike seadmete paigaldamise võimalus.

NB! Auditit saab teha kortermajale, mis on ehitatud ja kasutusele võetud enne 2000. aastat.

Taotlemise tingimuste ja toetuse suurusega tutvu lähemalt Tallinna linna veebilehel.

Rõdude ja varikatuste auditi jätkutegevuse toetus

Jätkutegevuse toetust saab taotleda vaid koos Audititoetusega. Toetuse eesmärk on aidata korteriühistul ellu viia korterelamu rõdude ja varikatuste auditi aruandes nimetatud ehitustöid.

Auditi jätkutegevuse toetust saab taotleda:

– peale Audititoetuse saamist;
– kui korterelamu rõdude ja varikatuste auditi aruandes nimetatud puuduste kõrvaldamiseks vajalikud ehitustööd on tehtud;
– korterelamule, mis on ehitatud ja kasutusele võetud enne 2000. aastat.

Taotlusi võetakse vastu aastaringselt, kuni toetuse maksmiseks kavandatud eelarves raha jätkub.

Toetuse suurusega tutvu lähemalt Tallinna linna veebilehel.

Toetuste taotlemine

Taotlus tuleb esitada elektrooniliselt Tallinna projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemis. Selleks on vaja siseneda keskkonda ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID abil.

Seejärel vali avalehelt „Projekti- ja tegevustoetused“, vajuta „Alusta uut taotlust“, otsi üles „Tegevustoetused“ ja vali „Korteriühistud“.

Täida vajalikud lahtrid ning saadki taotluse esitada. Esitatud taotlus vaadatakse läbi 30 päeva jooksul.

Tartu

Tartu valla piirkonnas asuvatel korteriühistutel on samuti võimalik saada vallalt toetust, et võtta kasutusele säästlikumad ja nutikad energialahendused, mis on omakorda toeks rohepöörde elluviimisele. Näiteks saab toetust küsida tegevuste tarbeks nagu:

– elektrigeneraatori ühenduse ehitamine kütte- ja veesüsteemidele;
– elektrigeneraatori soetamine ja paigaldamine (kehtib koos ühenduse ehitamisega);
– elektriauto laadimisjaama paigaldamine.

Taotlust esitades peavad olema täidetud järgmised tingimused:

– kortermaja peab olema taotluse esitamise hetkel vanem kui 7 aastat;
– taotlejaks võib olla Tartu valla kolme või enama korteriomandiga korteriühistu või kaks ja enam korteriühistut, kus on kokku kuus või rohkem korteriomandit.

Taotlusi saab esitada kuni 10. maini 2023 SPOKU keskkonnas. Sisene iseteenindusse ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID abil ning vali menüüribalt „Toetuste info“. Seejärel vajuta „Korteriühistute toetamise kord“, sisesta vajalikud andmed ja esita taotlus.

Taotlemise tingimuste ja toetuse suurusega lähemalt tutvumiseks külasta Tartu valla veebilehte.

Teised piirkonnad

Korteriühistute energiasäästlikkuse suurendamiseks on saadaval ka teisi toetusi, mida on võimalik taotleda üle terve Eesti. Uuri täpsemalt oma kohaliku omavalitsuse kodulehelt.

Vaata lisaks:

Kredexi „Korterelamu päikesepaneelide toetus“

Energiaauditi ja elektriauto laadimislahenduse saad tellida ka meilt. Tutvu teenustega lähemalt Enefiti kodulehel. Küsimuste korral aitab sind meie klienditeenindus numbril 777 2020 või meiliaadressil arikliendid@energia.ee.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »