Kõik, mida pead teadma: kodumasinate energiamärgised

Pesu pesemine, toidu valmistamine ja säilitamine – need on igapäevategevused, mis mõjutavad suuresti kuu lõpus postkasti jõudvat elektriarvet. Otsides viise, kuidas kulutusi vähendada, tasuks muuhulgas kontrollida üle oma kodumasinad ja nende energiatarbimine. Siinkohal tulevadki appi energiamärgised.

Energiamärgised annavad tarbijale vajalikku teavet seadmete energiatõhususe kohta ja võimaldavad seda võrrelda teiste samaväärsete kodumasinate energiatarbimisega. Nii saab tarbija langetada teadlikumaid otsuseid uue kodutehnika soetamisel ja vähendada seeläbi oma hoone igakuist energiakulu.

Energiaklassid liigituvad seitsmeks: A-st G-ni, millest igaüht iseloomustab oma värv. Reeglina on nii, et mida tumedam roheline (näiteks energiaklass A või B), seda vähem elektrit seade kulutab.

Mis on võrreldes varasemaga muutunud?

Alates 2021. aastast on kolmes kategoorias – pesumasinad, külmikud ja nõudepesumasinad – kasutusel uuenenud energiaklassi märgised. Suurimaks erinevuseks on plussmärke sisaldavate märgiste kaotamine. Muudatuse eesmärk oli muuta energiaklasse selgemaks ja võimaldada tulevikus kõrgemate hinnete määramist veelgi energiatõhusamatele seadmetele.

See tähendab, et varasema skaala järgi A++ energiaklassi kuulunud seade võib nüüd kuuluda C energiaklassi. Seadme energiakulu püsib seevastu endisena.

Enne 2021. aastat kasutusel olnud energiamärgised võrreldes tänastega

Mida energiamärgiselt veel välja lugeda võib?

Lisaks energiaklassile on energiamärgisel välja toodud konkreetse seadme või mudeli energiatarbimine, info selle mahutavuse ning mürataseme kohta. Müratase on samuti jaotatud 4 kategooriasse – A, B, C ja D. Kusjuures A kategooria tähendab vähem kui 30 dB ja D rohkem kui 42 dB müra.

Lisatäiendusena on kõikidel energiamärgistel olemas QR kood, mis on ühendatud Euroopa Liidu toodete andmebaasiga EPREL. Koodi skännimisel avaneb toote infoleht ja tarbijal on võimalik lugeda täiendavat infot energiamärgise kohta.

Kuidas eristada vana ja uut energiamärgist külmiku näitel

Kui energiasäästlikud on sinu kodumasinad? Mine ja saa teada! Energiamaailmas toimuvaga kursis olemiseks hoia silm peal meie Energiatarkuse blogil.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »