Energiavampiirid sinu kodus ehk millised kodumasinad tarbivad enim elektrit?

Tihti kipume suurenenud energiakuluga seostama liiga soojaks köetud tuba või kauaks põlema jäetud tulesid. Tegelikeks „süüdlasteks“ võivad olla hoopis kolmas grupp elektritarbijaid, mille peale esimese hooga tulla ei oskagi – ööpäevaringselt vooluvõrku ühendatud elektroonilised seadmed.

Nende hulka kuuluvad näiteks (nõude)pesumasin, külmkapp, mikrolaineahi, pliit või isegi integreeritud kohvimasin. Ehk seadmed, mis vajavad toimimiseks pidevat vooluühendust. Selliseid „energiavampiire“ võib lisaks kodumajapidamistele leida ka kontoritest või erinevatest kauplustest.

Siinkohal on oluline arvesse võtta asjaolu, et isegi kui seade on välja lülitatud, on ta sellegipoolest vooluvõrku ühendatud ja võib tarbida elektrit, kuna töötab ooterežiimil. Ooterežiim võimaldab seadmetel saada toidet, et säilitada teatud funktsioone nagu kellaaja kuvamine või kaugjuhitavus.

Veel funktsioone, mis tarbivad ooterežiimil olles elektrit:

  • pidevalt töötav ekraan, mis näitab lisaks kellaajale muud olulist infot;
  • sisemine kell, mis lubab seadet käima ajastada (nt kohvimasin);
  • internetiühenduse olemasolu;
  • vajadus jälgida sisemist (temperatuur) või välimist keskkonda (valgus).

Esimesena tasukski otsa vaadata vanematele kodumasinatele, mis neelavad tänapäevaste masinatega võrreldes kordades rohkem elektrit. Kõrge elektrikulu võib põhjustada nii vana televiisor kui ka pidevalt töötav nõrga energiaklassiga sügavkülmik. Vahetades 20-aastase külmiku uue A või B klassi külmiku vastu, on aastas võimalik säästa ligi paarkümmend eurot.

Televiisori ja külmiku kõrval võiks üle kontrollida ka pesumasinad ja kuivatid, pliidid ning nõudepesumasinad ning kaaluda säästlikumate alternatiivide soetamist.

Võrdleme, millised on erinevate elektriseadmete tüüpilised aastased tarbimised:

ElektriseadeKeskmine kasutusaeg aastasAastane tarbimine, kWhRahaline kulu aastas hinnaga 12 senti/kWh
Külmik (D energiaklass)365 päeva 24 h20024 €
Vanem külmik365 päeva 24 h60072 €
Keraamiline pliit 2000 W2 x päevas26031,2 €
Induktsioonpliit 2500 W2 x päevas21025,2 €
Pesumasin (C energiaklass)200 x aastas18021,6 €
Pesumasin (F energiaklass)200 x aastas27032,4 €
Kuivati (A+++ energiaklass)100 x aastas20024 €
Kuivati (C energiaklass)100 x aastas50060 €
Plasmateler 55’’ + ooterežiim4 h päevas + 365 päeva 24 h480 kWh + 40 kWh57,6 + 4,8 €
LCD teler 40’’ + ooterežiim4 h päevas + 365 päeva 24 h150 kWh + 15 kWh18 + 1,8 €
LED teler 55’’ + ooterežiim4 h päevas + 365 päeva 24 h90 kWh + 2 kWh10,8 + 0,24 €
Elektriahi 3000 W3 x 1,5 h nädalas15018 €
Nõudepesumasin (D energiaklass)5x nädalas20024 €
Mikrolaineahi 1000 W1,5 x nädalas607,2 €
Allikas: Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

Tahan kulusid vähendada – mida saan selleks teha?

1. Eemalda seadmed vooluvõrgust

Seadmete pidev vooluvõrgus hoidmine võib aastasele elektriarvele lisada kopsaka summa. Masinad, mis on võimalik, tõmba pikemaks ajaks kodust lahkudes seinast välja.

2. Kontrolli ja vajadusel vaheta välja

Tehnika areneb pidevalt ja aastaid kasutuses olnud seadmed aeguvad. Seepärast on soovituslik iga 10 aasta tagant kontrollida ja veenduda, kas sinu kodumasinad on jätkuvalt säästlikud ja kaasaegsed. Sellele küsimusele pakuvad vastust seadmega kaasas olevad energiamärgised. Rohkem infot kodumasinate energiamärgiste kohta leiad siit.

3. Telli oma kodule energiaaudit

Energiaaudit on teenus, mille käigus külastab sinu kodu professionaalne audiitor, kes aitab välja selgitada, millised sinu seadmetest enim energiat kulutavad ning annab soovitusi, kuidas säästmisega alustada.

Energiaauditit saab tellida ka Enefitist. Selleks tuleb esimese sammuna täita vastav ankeet meie kodulehel. Kui oled oma soovi edastanud, teeme sulle vastava hinnapakkumise ning lepime kokku kodu ülevaatamise aja. Just nii lihtne see ongi! Leiame üheskoos sinu kodule parimad energialahendused.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »