Lugeja küsib: „Mis on hoone energiamärgis ja milleks see oluline on?“

Sarnaselt nagu kasutame erinevat värvi tähiseid kodumasinate energiatõhususe kirjeldamiseks, saame energiamärgiseid määrata ka hoonetele. Selgitame lähemalt, miks on hoonetele energiamärgiseid vaja ning kuidas neid taotleda.

Energiamärgis on dokument, mis annab ülevaate hoone energiatarbimisest ja -tõhususest. Täpsemalt saab selle põhjal aimu, kui palju energiat kulub aastas küttele, elektrile, vee soojendamisele ja ventilatsioonile ühe ruutmeetri köetava pinna kohta.

Selleks, et hoone energiatõhusust paremini mõista, on kasutusel energiaklassid, mida on kokku seitse: A-st kuni G-ni. Mida kõrgem on sinu kodu energiaklass (näiteks A või B), seda väiksemad on kulutused energiale ning mõju keskkonnale.

Millal ja kuidas energiamärgist taotleda?

Üldiselt on energiamärgise olemasolu vajalik järgmistel juhtudel:

  • kui soovid hoonet renoveerida eesmärgiga majandamiskuludelt säästa, aga ei tea kust alustada;
  • kui soovid eluaset müüa või üürida;
  • kui ostja või üürnik seda soovib;
  • kui plaanid taotleda kodu renoveerimistoetusi, nt Kredexi rekonstrueerimistoetust päikesepaneelide ja energiasalvesti paigaldamiseks.

Energiamärgist saab tellida selleks kvalifitseeritud eksperdilt. Tellides teenuse näiteks Enefitist, tuleb täita kodulehel olev küsimustik, millele lisame juurde hoone elektritarbimise andmed. Selleks, et hoonele energiamärgis väljastada, on vaja teada vähemalt kolme aasta tarbimisandmeid, kuid minimaalselt ühe täisaasta tarbimist.

Hoone energiaklass teada – kuidas seda paremaks muuta?

Energiamärgise arvutamisel võetakse arvesse mitut erinevat tegurit, sealhulgas hoone koguenergiatarbimist, soojuskadu, ventilatsioonisüsteeme ning kasutusel olevaid energialahendusi nagu näiteks päikesepaneelid. Enne tegutsema asumist on mõistlik esmalt hinnata, milline investeering annaks kõige tõhusama tulemuse. 

Kodu energiaklassi saab parandada muuhulgas hoone soojustamisega, energiatõhusamate akende ja uste paigaldamisega, vanade elektriseadmete ja valgustuse välja vahetamisega või nutikate ja säästlike energiatoodete kasutamisega.

Näiteks tootes paneelide abil endale vajamineva elektri, suurendad kodu energiatõhusust ja vähendad aastast kulu elektrile kuni 70%. Lisades paneelidele salvesti, saad toodetud elektrit kasutada endale soovitud ajal, mille arvelt suureneb kohapeal tarbitava elektri kogus ja kiireneb investeeringu tasuvus. 

Kuna keskmises Eesti majapidamises kulub kõige rohkem elektrienergiat ruumide soojendamisele, on energiasäästu vaatest soovituslik üle vaadata oma olemasolev küttelahendus. Võrreldes traditsiooniliste küttelahendustega, suudavad õhk-vesi ja õhk-õhk soojuspumbad toota 3-4 korda rohkem soojusenergiat, kui kulutavad.

Parem nii sulle, sinu hoonele kui keskkonnale

Energiaklassi parandamine on keskkonnasõbralik ja majanduslikult kasulik otsus, kuna vähendad hoone ülalpidamiskulusid ja suurendad selle väärtust. Iga hoone on erinev, mistõttu on oluline valida lahendused, mis sobituvad just sinu kodu eripäraga. Selleks, et investeering ei käiks üle jõu, pakume nii rendi kui järelmaksu võimalust.

Liitu meiega roheteekonnal ja avasta energialahendused, mis muudavad su igapäevaelu mugavamaks, töötavad säästlikult ja aitavad vähendada keskkonnajälge. Kutsume sind tasuta terviknõustamisele, kus kuulame ära sinu soovid ja vajadused ning leiame üheskoos parima lahenduse. Selleks võta meiega ühendust teenindus@enefit.ee, helista numbril 777 4040 või jäta konsultatsiooni soov meie kodulehel.

Jaga seda postitust

Seotud teemad