Mida teeb sügisene elektrihind ja kuidas kulud madalal hoida

Elektrihind on viimaste aastate jooksul olnud heitlik. Kui mullu olid elektri- ja gaasihinnad rekordiliselt kõrged, siis alles lõppeval suvel saime näha, kuidas suurenenud taastuvenergia kogus turul viis elektrihinna miinusesse. Mida toob aga eelootav sügis ning kuidas selleks juba täna valmistuda?

Esmalt tasub meelde tuletada, et Eesti koos Norra, Rootsi, Soome, Taani, Läti ja Leeduga on osa Nord Pooli avatud elektriturust, kus elektri hind kujuneb börsil kehtiva nõudluse ja pakkumise tulemusena. Mida edukamalt suudab iga piirkond katta nõudluse, seda odavam on elektri lõpphind tarbijale.

Meie regiooni elektrihinda mõjutavad korraga mitu asjaolu, muuhulgas ilmastik, taastuvenergia toodang, ülekandevõimsuste läbilaskevõime ning CO2 hind. Lisaks sõltub elektrihind sellest, mis toimub väljaspool meie koduturgu, näiteks milline on veetase Norra hüdroreservuaarides või kui täidetud on Euroopa gaasivarud.

Kuigi tegelikku tarbimist ja tootmisvajadust ei ole võimalik sajaprotsendilise täpsusega ette ennustada, annavad need tegurid esmase ülevaate. Seniste hinnangute põhjal tõotavad sügistalvised elektrihinnad tulla võrreldes möödunud aastaga ligi poole odavamad, jäädes vahemikku 10-20 senti/kWh. Hinna aitavad alla tuua erinevad taastuv- ja tuumaenergia tootmisvõimsused nagu tuulepargid ja Olkiluoto 3 tuumajaama lisandumine Soome turule.

Samas tuleks valmis olla ka kõrgemateks hinnaperioodideks. Olukorras, kus ilmad osutuvad oodatust jahedamaks ja gaasivarud kiiresti vähenema hakkavad, võib gaasi hinna kallinemine tõsta elektrihinna kuni 20-30 senti/kWh peale. Kui nõudlus läheb väga suureks, siis tiputundidel veel kõrgemalegi.

Mida teha, et elektrikulusid vähendada?

Sügise vaatest on otstarbekas elektrihind fikseerida. Parim aeg on teha seda praegu, mil hind turul on madal. Nii oled kõrgemate hinnaperioodide eest kaitstud ja elektri kilovatt-tunni hind püsib sinu igakuisetel elektriarvetel kokkulepitud ajavahemikul sama. Hinda on võimalik fikseerida nii lühemaks kui pikemaks perioodiks. Valides näiteks pikaajalise tuuleenergialepingu, saad hinna minimaalselt seitsmeks aastaks fikseerida, tarbides sealjuures vaid taastuvenergiat.

Rohelisest elektripaketist samm edasi on taastuvenergia tootmine ja salvestamine. Päikesepaneelide abil toodetud elektriga on võimalik katta osaliselt või täielikult enda hoone energiavajadus. Olukorras, kus omatoodangust ei piisa, saab vajamineva elektri võrgust juurde osta. Kui toodetud elektrienergiat jääb üle, saab selle oma elektrilepingu partnerile maha müüa ja seeläbi tulu teenida.

Lisades paneelidele salvestuslahenduse, on võimalik omatarbimise osakaalu kuni 30% suurendada ja kiirendada seeläbi investeeringu tasuvust. Mugava võimalusena saab salvesti abil elektriturul osaleda ka talvekuudel, mil paneelide tootlikkus on keskmisest madalam. Seda läbi ostu- ja müügitehingute, salvestades soodsamatel hinnaperioodidel elektrit otse akusse ning kasutades või müües seda ajal, mil elektri hind on kallim.

Kolmanda energialahendusena tasuks kaaluda elektriauto laadimisjaama soetamist, mis aitab tõsta ettevõtte nähtavust ja külastatavust ning tehes koostööd Enefit Voltiga, loob stabiilse sissetuleku allika ilma halduse ning opereerimisvajaduseta. Otsime aktiivselt asukoha partnereid, kelle ärikinnistule koostöös laadimislahendus rajada. Huvi korral loe lisa ja registreeri oma huvi meie kodulehel.

Tule tasuta terviknõustamisele

Säästlik energiatarbimine algab nutikalt valitud lahendustest. Kutsume sind terviknõustamisele, kus vaatame üle sinu ettevõtte senise tarbimise ja leiame lahendused, mis aitavad energiakulud miinimumini viia.

Lisaks elektrile, taastuvenergia tootmisele ja salvestamisele ning elektriauto laadimisele, pakume erinevaid lahendusi valgustussüsteemide uuendamiseks ja paindlikuks energiajuhtimiseks.

Selleks, et konsultatsioonile registreerida, ei ole vaja teha muud, kui täita Eesti Energia kodulehel olev terviknõustamise vorm. Peale vormi täitmist võtame sinuga 2-3 tööpäeva jooksul ühendust.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Päikesesalvestus kui investeering: kulud on suured, tulud veel suuremad

Ülemaailmselt tajutakse üha suurenevat vajadust puhtama ja säästlikuma energia järele ning päikeseenergia on selles vallas üks juhtivaid lahendusi. Tänapäeval on tõusnud päikeseenergiasse ja sellega koos salvestuslahendustesse investeerimine hinda ka eestlaste seas, pakkudes eeliseid nii tootjale kui tarbijale.

Hakkame säästma!

Kasulikud nipid, mis aitavad tudengina elektriarvelt säästa

Septembris on paljud noored alustamas õpinguid ülikoolis, mis osade jaoks tähendab elukohavahetust ning sellega koos ka suurenenud väljaminekuid. Elad sa ühiselamus, üürid või omad päris enda kodu – jagame lihtsaid nõuandeid, mida saad kasutusele võtta, et sügistalvised elektriarved ei kasvaks üle pea.