Kogemuslugu: kuidas saada päikesepaneelide ja akulahendusega aasta lõikes elektrikulud nulli?

Päikesepaneelide paigaldamine Toomas Kärneri kodu katusele

Kuldsete kätega Toomas Kärner on elektrimaailma asjatundja, kes on oma kodu muutnud samm sammult nutikamaks ja rohelisemaks. Sealhulgas tahab ta alati ise käed külge panna ning luua lahendusi, millel on positiivne mõju meid ümbritsevale keskkonnale.

Toomase teekond tarkade kodulahenduste poole algas siis, kui perre ilmus elektriauto. „Minu jaoks tundus vale pista auto lihtsalt seina ja laadida nagu jumal juhatab. Turul olevad laadijad aga ei olnud sel hetkel minu jaoks sobivad. Seega võtsingi projekti ise ette ja ehitasin valmis targa laadimise süsteemi, mis otsib laadimise jaoks kõige soodsama hinnaga tunni ja säästab mulle raha.“

Kui tark laadija oli valmis saanud, sai ta aru, et sama lahendust saab kasutada ka küttesüsteemi juhtimiseks: „Saan oma maaküttepumba sarnaselt seadistada, et kallimatel tundidel ei küta tuba väga palavaks. Odavamatel tundidel kütan üle ja kallimatel saab tuba rahulikult jahtuda. Nii vähendan keskmise ostetava kWh hinda, sest nihutan tarbimise aega odavate hindade ajale,“ selgitas ta.

Päevased kõrged elektrihinnad panid seejärel entusiastile pähe mõtte päikesepaneelide paigaldamisest, et kuludelt veelgi kokku hoida. Ehitaja tüüpi mehele polnud probleem teha kõik ettevalmistused ise ära, et spetsialistidel kuluks vähem aega.

Päikesepaneelide paigaldamine Toomas Kärneri kodu katusele
Nõnda kerkiski pooleteise päevaga Toomase kodu katusele 10 kWh võimsusega päikeseelektrijaam. Tehtud investeering peaks tema sõnul ära tasuma 7-8 aasta pärast.

Pärast päikesesüsteemi valmimist tekkis kohe järgmine mõte – kas on ikka mõistlik päeval toodetud elektrit võrku müüa, et seda sealt siis hiljem ise õhtul koos võrgutasuga tagasi osta?

Akutehnoloogia abil ei peagi midagi elektriturule müüma, vaid saab oma toodetud elektrit salvestada liitiumakudesse, et vajalikul hetkel seda kasutusele võtta.

„Praegu toidab minu 10.2 kW võimsusega akusüsteem salvestatud päikeseelektriga kodu ära nii hästi, et öösel ei pea kordagi kodus võrgust elektrit võtma. Eriti magus hetk saabub õhtul, kui päikest enam pole, aga inimesed on kodus ja elektrihinnad suurema nõudluse tõttu samuti kõrged,“ sõnas ta.

Nendele inimestele, kes mõtlevad päikesepaneelide ja aku peale, soovitab Toomas esmalt vaadata otsa oma tarbimisgraafikule: millal ja kui palju elektrit tarbitakse. Seejärel saab asjatundlike ekspertide abiga planeerida, milline päikese- ja akulahendus võiks kõige paremini sellise tarbimisega sobida, et võit oleks maksimaalne.

Toomas tõdeb rõõmsalt, et elektrikulutuste jälgimine on tema jaoks kõige vahvam osa. „Suure osa ajast on mu elektriarve miinuses. Silme ees on siht, et aasta lõikes oleks mu maja elektrikulu kokku null,“ rääkis ta. Suvel toodetud elektriga katab ta ära talvel tarbitud elektri lisakulu.

Motivatsioon enda kodu rohelisemaks teha tuleb tema sõnul kahest aspektist. „Üks on rahaline pool – tegelikult saab ju maailma targemalt juhtida. Teine pool on kliimaküsimus. Mul on kaks last ja teinekord tekib küsimus – kas käisin lihtsalt kontoris ja lükkasin pastakat või tegin ise ka midagi? Ei ole mõtet teiste peale seda vastutust lükata. Ise tuleb teha!“ selgitas ta enda vaatenurka.

Sissemakset ei pea kohe olemas olema

Huvi päikeseenergia vastu on järjest suurenenud, kuid paljudel jääb lõplikust ostuotsusest puudu suurem ühekordne sissemakse.

Enefit pakub koostöös Inbankiga oma klientidele alati juurde osamaksetega tasumise võimalust. Nõnda saab hakata elektriarvelt kokku hoidma kohe, ilma et peaks suurt summat koguma ja investeeringu alla kinni panema. Oleme kuumaksega tasumise teinud lihtsaks. Võimalik on valida nulleurone sissemakse, puuduvad lepingutasud, haldustasud ning soovi korral saab ka jäägi ennetähtaegselt tagastada. Paneelide paigaldamisest saadav kasu on aga kohe näha.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Kõik, mida pead teadma elektri universaalteenuse lõppemisest

2022. aasta energiakriisi ning rekordkõrgete börsihindade tingimustes loodi tarbijate kaitsmiseks elektri universaalteenus. Nüüd, kus elektrihinnad on stabiliseerunud ja turule lisandub üha rohkem taastuvenergia tootmisvõimsusi, ei ole universaalteenus enam vajalik ja riik on otsustanud selle 1. juulist lõpetada.

Loen edasi »