Neli küsimust ja vastust börsipaketi hinnatüüpide kohta

Börsipaketiga lepinguid on kaht eri tüüpi: keskmise hinnaarvestusega ja tunnipõhise hinnaarvestusega. Selgitame, kuidas saad aru, millise hinnatüübiga elektripaketis oled ning kuidas ise paketti soovi korral muuta saad.

1. Osa börsilepinguid on keskmise hinna alusel ja osa tunnipõhise hinna alusel. Miks see nii on ja mis erinevus neil on?

Kui elektriturg 2013. aastal avanes, ei olnud Eesti veel kaetud kaugloetavate arvestitega ning sõlmida sai päeva või öö keskmise börsihinna alusel tähtajatuid lepinguid.

Kaugloetavate arvestite projekt lõppes aastal 2017. Alates sellest ajast ei ole olnud võimalik vanemat tüüpi paketti valida ning kõik sõlmitavad börsipaketi lepingud on tähtajatud ja tunnipõhise hinnaarvestusega.

Tunnipõhine hinnaarvestus võtab paremini arvesse seda, millal elektrit on tarbitud. Keskmise börsihinna alusel hinnaarvestus seevastu on aidanud kuludelt kokku hoida, sest kliendid on pääsenud kõige kõrgemate tunnihindade mõjust elektriarvele.

2. Kuidas saan aru, mis tüüpi börsipakett mul on?

Enda elektripaketi hinnatüüpi näed meie e-teeninduses elektrilepingute vaates.

Vajuta selleks nupule “Vaatan / muudan lepingut”. Kui sinu hinnatüüp on „öösel ja päeval sama hind“ või „öösel ja päeval erinev hind“, oled vanemat tüüpi börsipaketis.

Kui hinnatüüp on „tunnipõhine hind“, oled uut tüüpi börsipaketis

3. Kuidas saan enda elektripaketti muuta uuema vastu?

  • Kui soovid enda elektripaketti ise muuta, saad seda iga kell Enefiti e-teeninduses ise teha. Selleks kliki elektrilepingu detailvaates nupule „Lepingut muutma“.
  • Kui vajad abi oma lepingu detailidest arusaamisel ning sobiva paketi leidmisel, soovitame meie konsultantidega selleks ühendust võtta telefonil 777 4040 või teenindus@energia.ee
  • Kui sa hetkel paketti muuta ei soovi, teeme seda sinu eest automaatselt sügisel. Anname muudatusest puudutatud klientidele sellest personaalselt märku.

Milline elektripakett sulle kõige paremini sobib? Jõuame koos selgusele

4. Kui lähen tunnipõhisele börsipaketile üle, siis milline on mõju minu elektriarvele?

Sõltuvalt tarbimismustrist võib osade klientide jaoks tulevikus elektriarve tunnipõhisest arvestusest tõusta, osadel langeda, mõne jaoks ei muutu midagi.

Oluline on tõsiasi, et uut tüüpi pakett võimaldab tarbimist paremini juhtida ja energiamaailma innovatiivsetest lahendustest kasu lõigata – näiteks elektriautot laadida soodsama hinnaga tunnil või küttesüsteemi kasutamist paremini optimeerida.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »