Energiaturu ülevaade: mida tõi märtsikuu Eesti, Balti ja Euroopa energiaturgudele?

Märts oli energiamaastikul üldpildis ootuspärane ja suuremaid üllatusi endaga kaasa ei toonud. Kevadele omaselt jäid energiahinnad Balti riikides stabiilseks ja püsisid madalal tasemel. Analüüsime peamisi tegureid, mis sellele kaasa aitasid.

Eesti

⚡️ Võrreldes veebruariga vähenes märtsis keskmine elektrihind Nord Pooli elektribörsil Eesti hinnapiirkonnas 9,6%, makstes 68,26 eurot/MWh. 

⚡️Soe ja päikesepaisteline ilm tõi kaasa elektrinõudluse vähenemise. Kui veebruaris tarbisime Eestis elektrienergiat 709 GWh, siis märtsis tõusis tarbimine 720 GWh-ni. Kuude keskmise tarbimise võrdluses vähenes tunnitarbimine 5% võrra. 

⚡️Vähenes kohalike tuuleparkide elektritoodang. Seda aitas osaliselt tasakaalustada Läti hüdro- ja soojuselektrijaamade suurem tootmine.

⚡️ Odavama elektrienergia importi Eestisse takistasid vähenenud tootmine Põhjamaades ning mitmesugused planeerimata hooldustööd Soome ja Rootsi energia infrastruktuuris.

⚡️ Samuti lükkus edasi Eesti-Soome vahelise elektriühenduse Estlink 2 remont, mis peaks uue info kohaselt valmis saama 2024. aasta lõpuks. See omakorda mõjutab elektri lõplikku hinda nii börsi kui fikseeritud elektripakettide omanike jaoks.

Baltikum

⚡️ Märtsi jooksul püsisid elektrihinnad Lätis ja Leedus samal tasemel, vastavalt 68,21 eurot MWh kohta.

⚡️ Elektrihinna hoidsid stabiilse ja suhteliselt madalana suurenenud taastuvenergia tootmine ning soojemad ilmad, mille tulemusel vähenes elektrinõudlus. Läti hüdroelektrijaamade suurest toodangust said osa ka Eesti tarbijad.

⚡️ Oluliseks teguriks elektrihinna languse pidurdamisel Balti regioonis sai Soome, kus suuremas osas märtsikuust oli taastuvenergia tootmine väiksem ning toimus tuumareaktori Olkiluoto-3 remont.

⚡️ Rootsis oli ajutiselt remondis Forsmark-3 tuumareaktor ning 21. märtsil toimus lühiajaline katkestus NordBalt ühendussüsteemis, mis takistas odava Skandinaavia elektrienergia importi Balti riikidesse.

⚡️Märtsi lõpus lülitati Poolas ajutiselt välja LitPol Linki ühendus võrgu taastamistööde tõttu, kuid see ei avaldanud suurt mõju elektri hinna kujunemisele regioonis.

Euroopa 

⚡️Hollandi TTF gaasibörsil oli märtsis maagaasi hind rekordiliselt madal, ulatudes keskmiselt 27€/MWh kohta. See oli peamiselt tingitud külma perioodi lõppemisest, mis omakorda põhjustas gaasi nõudluse languse.

⚡️Prognoosi kohaselt ei ületa maagaasi hind 30 €/MWh piiri enne aasta lõppu ning püsib seniks 26-28 €/MWh lähedal.

⚡️CO2 saastekvootide keskmine hind langes maagaasi nõudluse vähenemise tõttu 54 €/t, kuid tõusis seejärel taas 60 €/t. Tulevikutehingud viitavad sellele, et tänavu jääb hind umbes 60 €/t kohta. 

Mida võib aprillis oodata?

Varasemate aastate põhjal on aprill üldjuhul kõige soodsamate elektrihindadega kalendrikuu. See on tingitud nii soojenevatest ilmakraadidest kui päikeseelektrijaamade suurenevast tootlikkusest, millele omakorda lisandub tuuleparkide ja kohalike hüdroelektrijaamade toodang.

Teisisõnu tähendab see, et aprilli elektrienergia hulgihinnad sõltuvad suuresti nõudlusest ja olemasolevatest tootmisvõimsustest.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »