Energiaturu ülevaade 23.01.2023: Jaanuaris on Euroopasse tulemas rekordkoguses LNG’d

Kuigi praegune ilmaprognoos veebruariks on Euroopa elektrihindadele soodne, siis tuleb gaasivarude kasutamisel olla jätkuvalt säästlik. Gaasihoidlate täituvus on järgmise talve toimetuleku kontekstis määrava tähtsusega.

HinnapiirkondKeskmine börsihindMuutus (eelmine nädal)
Eesti115,9 eur/MWh+43,5%
Läti115,9 eur/MWh+39,9%
Leedu118,0 eur/MWh+42,5%
Soome93,3 eur/MWh+42,5%

Möödunud nädalal oli elektrihind Eestis keskmiselt 115,9 €/MWh (+35,2 €/MWh võrreldes eelmise nädalaga). Kõige odavam oli elekter esmaspäeva, 16. jaanuari öösel hinnaga 32,38 €/MWh ja kõige kõrgem reede, 20. jaanuari hommikul kell 9, mil hind oli 229,42 €/MWh. Kogu piirkonnas mõjutas hinda külmem ilm ja nädala teises pooles mõnevõrra vaibunud tuuleolud.

Nädala keskmine gaasi hind oli 61 €/MWh, langedes 7 €/MWh võrreldes eelmise nädalaga. Nädal tagasi esmaspäeval langes hind 56 €/MWh tasemele, viimane kord oli hind samal tasemel septembris 2021. Nädala jooksul siiski hind tõusis jahedamate ja kuivemate ilmaprognooside tõttu. Lisaks toimus hinnakorrektsioon seoses ebakindlusega pakkumise osas sel aastal. Samas on tähelepanuväärne, et TTF gaasi hinnad on olnud langustrendis seitse nädalat järjest ning koos sellega on langenud ka LNG Euroopa hinnad. Möödunud nädalal tuli Euroopasse 45 LNG tankerit ja see nädal peaksid järgmised 43 Euroopa poole teel olema. Sellise tempo juures võib arvata, et jaanuaris tuleb Euroopasse rekordkogus LNG-d. Viimane rekord pärineb detsembrist, mil kokku toodi meritsi 18 miljardit kuupmeetrit gaasi.

Viimased ilmaprognoosid Euroopale näevad veebruari alguseks soojemat ilma koos rohke tuulega. Võimalikku külma ennustatakse taas veebruari teise poolde. Põhjamaadele tähendab soojem ilm ka suuremat hüdrotoodangut, mis veebruari elektrihindasid pigem allapoole toob.

Euroopa gaasihoidlate tase on 78%, mis on tänu suurtele nõudluse vähendamise pingutustele ligikaudu 35% kõrgem kui aasta varem. Siiski on varud külmemate ilmade tõttu praegu langustrendis vähenedes nädalaga kolm protsendipuntki.

Venemaa ekspordib Euroopasse endiselt gaasi läbi Ukraina kulgeva torujuhtme, mille mahud vähenesid neljapäeval ja reedel 23%. Ehkki neljapäeval tegi gaasi börsihind jõnksu ülespoole ja tõi turule väikese ärevuse, näis reedel, et tarnete vähenemise taga võib olla hoopis Euroopa vähenenud vajadus Gazpromilt gaasi osta. Viimane pole mahtude vähenemist selgitanud, kuid analüütikute hinnangul on börsihind langenud tõenäoliselt Venemaa pikaajaliste lepingute tasemest allapoole.

Enne aastavahetust voolas juhtme kaudu Euroopasse igapäevaselt ligi 40 miljonit kuupmeetrit gaasi, 6. jaanuarist langes see 30 miljonini ja neljapäeval alla 20 miljoni kuupmeetri. Kontinendi suurima gaasitootja Norra torutarned on pärast 9. jaanuari rekordtaset stabiilselt vähenenud peamiselt hooldustööde tõttu langedes 343 miljonilt kuupmeetrilt eelmise nädala lõpuks 323 miljonile kuupmeetrile.

Pärast juunis toimunud plahvatust rivist väljas olnud Ameerika Ühendriikides Texase osariigis asuv Freeporti LNG eksporditerminal ei alusta tööd enne märtsikuud. Kuigi sadam ei mõjuta otseselt Euroopa toimetulekut, muudab see konkurentsi maailmaturul pingelisemaks, sest katkestused on tabanud ka Nigeeria ja Austraalia tootmist ning samal ajal prognoositakse Aasia tarbimise suurenemist. BloombergNEFi raporti järi ei ole hinnad Aasias tõusnud veel nii palju, et meelitada LNG-laevu Euroopast lahkuma. Kuigi Hiina LNG-nõudlus on koroonapiirangute tõttu püsinud pikalt madalseisus, prognoosib BloombergNEF, et Hiina naaseb sel aastal maailma suurima LNG-importija positsioonile, tõugates sealt Jaapani.

Ehkki erinevad osapooled alates Prantsusmaa gaasivõrguoperaatorist lõpetades Saksamaa liidukantsleriga on hinnanud Euroopa toimetuleku oodatust paremaks, on turg muutustele vägagi tundlik. Nii pööras maagaasi turuhind pärast Venemaa voogude vähenemise uudist kohe tõusule ning Kesk-Euroopasse jõudnud jahedam ilm püsib prognoosi järgi vähemalt järgmise nädala keskpaigani.

Neist asjaoludest hoolimata läheb Euroopa üha suurema tõenäosusega kevadele vastu tavapärasest oluliselt suuremal määral täidetud gaasihoidlatega. BloombergNEFi värske raporti järgi ei lange Euroopa hoidlate täituvus talve lõpuks alla 50%, mis peaks olema  piisav, et varud järgmiseks talveks uuesti täita. Eesmärgi saavutamine on oluline, sest energiakriisi tervikvaates ei pruugi hullem möödas olla. Järgmise talve vaates ei ole Euroopa LNG vastuvõtuvõimekus veel piisav, et Venemaalt mittetulevat gaasi täielikult asendada. Seetõttu on Euroopa gaasitarbimist vaja veel jätkuvalt kontrolli all hoida.

Maailma üks suurimaid LNG-eksportijaid Katar prognoosib gaasiturgudele suurt volatiilsust veel mitmeks aastaks, sest kasvava nõudluse katmiseks ei teki tootmist piisavalt juurde. Katar investeerib 60%-liseks tootmisvõimsuse suurendamiseks 45 miljardit USA dollarit, kuid tööle hakkab arendus alles 2027. aastal.

Prantsusmaa tuumajaamade remondis olnud reaktorid on saadud töökorda ja  varem elektrikatkestuste eest hoiatanud Prantsusmaa põhivõrguoperaator teatas möödunud nädalal, et elektrikatkestuste oht on sisuliselt kadunud. Võimaliku defitsiidi olukorras oleks puudujääk keskmiselt kuni 5% tarbimisest ja võrguoperaatoril on reserve selle katmiseks. Samuti olevat sisuliselt möödas oht gaasidefitsiidiks. Ka Itaalia teatas, et nende varud on piisavad, et tulla toime ka järgmise talvega.

Sarnaselt Eestile kaardistab ka Saksamaa oma avamere tuuleparkide potentsiaali. Möödunud reedel esitatud tulemuste kohaselt on tuuleenergia tootmiseks leitud varasemast rohkem sobivaid asukohti. Aastaks 2030 saaks raporti kohaselt Saksamaa ehitada kuni 37GW tuuleparke ja aastaks 2035 kuni 50GW. Aastaks 2045 on Saksamaa riiklik eesmärk omada kuni 70GW avamere tuulevõimsust kuhu juurde soovitakse ka 1 GW jagu rohelise vesiniku elektrolüüsimise võimsust.

Euroopa majanduse olukorra osas ollakse samuti optimistlikumad. Suurbritannias langes inflatsioon teist kuud järjest ning Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz väljendas veendumust, et majanduslangust suudetakse alanud aastal vältida.  Euroopa Liidu tasandil nähakse võimalust majanduslangust vältida tänu gaasihindade langusele ja Euroopa taasterahastu vahendite jõudmisele majandusse.

Talve hakul palju kõneainet tekitanud naftariike ühendava organisatsiooni OPEC+ otsus tootmist oluliselt vähendada ei ole kaasa toonud defitsiiti ega erilist hinnatõusu. Rahvusvahelise energiaagentuuri (IEA) raporti järgi ületab tootmine selle aasta esimeses kvartalis 1 miljonit barrelit päevas. Mäletatavasti sanktsioneeris Euroopa Liit juba kevadel kivisöe impordi Venemaalt. Oluline osa asendusest on leitud Lõuna-Aafrika Vabariigist, kust tarned Euroopasse kasvasid mullu kuus korda.

CO2 hind tõusis möödunud nädala 80,2 eurolt tonni kohta 81,9 eurole tonni kohta. Peamiseks mõjutajaks oli külmemast ilmast tingitud fossiilkütustel põhinevate elektrijaamade toodangu kasv.   Piirkonna tuumaenergiatoodang oli eelmisel nädalal 8,58 gigavatti. Jätkuvalt on hoolduses Rootsi Ringhalsi tuumajaama neljas plokk (kuni 23. veebruarini). 5. veebruarini kestavad ka Olkiluoto 3 reaktori hooldustööd, mille järel kehtivad tootmisele veel mõningad piirangud kuni märtsi alguseni. Pärast seda võiks alata regulaarne tootmine võimsusega 1600 MW.

Eesti Energia Narva jaamadest oli eelmisel nädalal turul kuni 460 MW. Sel nädalal on täisvõimsusel või osalise võimsusega turupakkumisteks saadaval kõik Eesti Energia juhitavad tootmisvõimsused.

Elektri hind kujuneb börsil iga tunni kohta sõltuvalt selle tunni tootmisvõimekusest ja tarbijate nõudlusest ning riikidevahelistest ülekandevõimsuste piirangutest.

Olavi Miller, Eesti Energia turuanalüüsi strateeg

Turuülevaate on koostanud Eesti Energia parima hetketeadmise kohaselt. Toodud info põhineb avalikul teabel. Turuülevaade on esitatud informatiivse materjalina ning mitte Eesti Energia lubaduse, ettepaneku või ametliku prognoosina. Tulenevalt elektrituru regulatsiooni kiiretest muutustest ei ole turuülevaade või selles sisalduv informatsioon lõplik ega pruugi vastata tulevikus tekkivatele olukordadele. Eesti Energia ei vastuta kulude või kahjude eest, mis võivad tekkida seoses toodud info kasutamisega. 

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Hetkel oluline

Lugeja küsib: „Millest koosneb elektriarve?“

Elekter on meie elu lahutamatu osa – vajame seda nii tööl olles, tänaval jalutades kui koduseid toimetusi tehes. Kuna igal kuul meieni jõudev elektriarve mõjutab otseselt igakuist eelarvet, on igati loomulik, et inimesed tahavad teada, mille eest nad elektrit tarbides täpselt maksavad. 

Loen edasi »