Ülikõrge elektrihind võimaldas nutikatel ettevõtetel hoopis lisa teenida

Palju avalikkuse tähelepanu on viimastel päevadel saanud ülikõrge elektri börsihind, mis mõnel tunnil ületas isegi 1000 euro piiri kohta megavatt-tunni (MWh) kohta. Üllataval kombel oli neil päevil ettevõtteid, kes kõrgest hinnast tulu lõikasid. Näiteks Infotark AS, mida laiem avalikkus tunneb Büroomaailma brändi all.

Kui elektriturg ja börsihind on viimase nädala jooksul saanud igapäevase sõnavara lahutamatuks osaks, siis oluliselt vähem tuntud on reguleerimisturg, mida haldab Elering. Hinnad sellel turul on viimastel päevadel olnud veelgi kõrgemad ja ulatunud mõnel tunnil 1800 euroni MWh kohta.

Reguleerimisturu abil hoiab Elering tasakaalu elektrivõrgus ning on valmis maksma selle eest, kui elektri tarbija on valmis mõne oma elektriseadme lühikese etteteatamisajaga välja lülitama või elektri tootja rohkem elektrit võrku andma. Teenitava tulu suurus sõltub reeglina sellest, kui suur on hinnavahe reguleerimisturu hinna ja börsihinna vahel. Kui ajalooliselt on börsi ja reguleerimisturu hinna vahe olnud 35-40 eurot, siis nüüd on see mõnel tunnil isegi 30 korda kõrgem.

Hinnad 6.-8. detsembril 2021

Kasu saavad sellest hinnavahest lõigata ettevõtted, kes kasutavad paindliku energiajuhtimise teenust. Näiteks 100 kW seadme väljalülitamise eest 7. detsembril ajavahemikul 00-06 oleks seadme omanik saanud teenida 50 eurot tunnis.

Üks neist oli Infotark AS (Büroomaailm), kelle kaupluse ja laohoonet Peterburi teel Tallinnas kütab 400 kW elektriboiler. Kogu küttesüsteemis oleva veekoguse soojusinerts on piisavalt suur ning boileri väljalülitamine tunniks või isegi mitmeks tunniks oluliselt ruumide temperatuuri ei kõiguta.

7. detsembril töötas boiler võimsusel 150-200 kW. Kuna öösel ja varahommikul oli võrgus elektrit puudu, kerkisid hinnad reguleerimisturul 1200 euroni. Boiler lülitati välja öösel kell 01:04-05:00, küttevee temperatuur langes selle ajaga küll oluliselt, kuid järgneval tunnil töötas küte suuremal võimsusel ning vee temperatuur taastus tavapärasesse vahemikku. Infotark säästis nelja tunniga 24% selle päeva kütteboileri elektrikulust ja ei pidanud ise selleks midagi tegema. Kliendile säästu saavutamiseks vajaliku töö tegi Enefiti virtuaalne elektrijaam.

Sõltuvalt seadmest ja ettevõtte profiilist võib paindliku energiajuhtimise tulu ulatuda aga kuni 15 protsendini energiakulust. Sobilike seadmete olemasolul saab iga ettevõte paindliku energia juhtimise teenusega liitudes reguleerimisturule ligipääsu ning hea võimaluse oma elektrikulusid praegusel keerulisel ajal vähendada, aidata kaasa elektrivõrgu tasakaalule ning säästa ka loodust hoides kokku CO2-te.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Efektiivne ettevõtlus

Millega arvestada elektrienergia hanke läbiviimisel

Kerkivad energiahinnad ning keskkonnamõjude vähendamise vajadus nügivad organisatsioone ja ettevõtteid hankima elektrienergiat kulutõhusalt ja jätkusuutlikult. Toome välja olulised punktid, millega elektrienergia hanke ettevalmistamisel arvestada. Täpse

Loen edasi »