Detsembrikuu on hoogu kogumas ning algav talv kinnitab kanda suure maru ja tormiga. Tugev tormituul murrab puid ja rebib lahti elektriliine, mis omakorda võib põhjustada ulatuslikke elektrikatkestusi.
Elektrikatkestused võivad olla hirmutavad, eriti nende jaoks, kes sellega harva kokku puutuvad. Täna töötab enamik meie kodustest seadmetest elektri toel, sealhulgas nii sageli küttesüsteem kui veevarustus. Voolu kadudes on oluline hea ettevalmistus, mille abil saab katkestuse mööda saata suurema vaevata.
1. Tee kindlaks võimalikud ohud
Äärmuslikud ilmastikuolud võivad pahandust teha seal, kus seda kõige vähem oodata oskad. Kontrolli üle veetorud, et need ei oleks pika peale läbi külmunud ja seeläbi lõhkemisohtlikud. Veendu, et hoone elektrikilp on oma tavapärases olekus ning ei eritaks suitsu või veidrat lõhna.
Vaata, kus pargib sinu auto ning vajadusel liiguta see garaaži või mõnda lagedasse kohta, kus ei ole läheduses puid, mis saaksid murduda ning kontrolli, et saaksid elektri abil töötavaid uksi ja väravaid avada käsitsi.
2. Varu teisi valgus- ja elektriallikaid
Esimene asi, mis annab tavaliselt mõista, et elektriühendus on katkenud, on tuled, mis lakkavad töötamast. Et pimedal ajal koduseid toimetusi võimalik jätkata oleks, tuleks varuda teisi valgusallikaid, näiteks taskulampe või küünlaid. Küünaldega tasub ettevaatlikult ümber käia, et ei tekiks tulekahju ohtu.
Alternatiivseid elektriallikaid kasuta säästlikult ja vaid äärmisel vajadusel. Nii pikendad nende tööaega.
Samuti tasub mõelda sellele, kuidas hoida taskulampe ja elektroonilisi seadmeid töös. Siinkohal tulevad appi patareid ja akupangad, mis ei sõltu seinatoitest ning mida saab kasutada igal ajal ja kohas.
3. Säilita toitu
Voolukatkestusega lõpetab töötamise ka külmkapp. Mittetöötavas külmkapis hakkab toit tasapisi riknema 2-4 tunni möödudes. Kui voolukatkestus kestab kauem, aseta kiiremini riknevad toiduained jahedasse keskkonda, nt ümbritse jääga või vii õue.
Teine võimalus on asetada külmkapis olevad toiduained üksteise kõrvale võimalikult tihedalt, kuna nii püsib toit kauem külmana. Proovi vältida külmkapi ja sügavkülmiku sagedast avamist, sest nii pääseb külm õhk kiiremini välja.
4. Eemalda seadmed vooluvõrgust
Katkestuste ajaks lülita välja ja eemalda vooluvõrgust kõik tundlikud elektroonikaseadmed. Vastasel juhul võib hiljem, kui vool taastatakse ja see taas toitesse jõuab, seadmetele kergesti voolukahjustus tekkida.
Pea meeles!
• Kui tunned ebatavalist lõhna, lülita elekter välja
Kui elektriseadme juhtmest, pistikust või lülitist tuleb suitsu või ebatavalist lõhna, siis lülita elekter välja terves majas. Süttinud elektrijuhtmeid ei tohi mitte mingil juhul kustutada veega.
• Elektriõnnetuse korral helista koheselt 112
Elektriõnnetuse puhul tuleb alati helistada 112, seda sõltumata kannatanu olukorrast. Elektrilöögi saanud inimese seisund võib halveneda kiiresti ja muutuda veel kuni 24 tunni jooksul. Pea meeles, et vooluringi sattunud inimest ei tohi puutuda. Kannatanu on pinge all niikaua, kuni ta on seotud vooluringiga. Lülita elekter välja.
• Hoia katkenud elektriliinidest eemale
Maha langenud elektrijuhtmed võivad olla eluohtlikud, seetõttu ei tohi neile mingil juhul läheneda ega neid puudutada. Samuti ei tohi puutuda liinile langenud puid ega oksi – puutüvi ja oksad sisaldavad alati teatud koguses vett, mistõttu juhivad nad väga hästi elektrit. Nende katsumine võib viia kurbade tagajärgedeni. Katkenud elektriliinidest anna teada rikketelefonil 1343.