Parim aeg päikesepaneelide paigaldamiseks on juba täna

Kas teadsid, et päikesepaneelid on parim ja lihtsaim viis oma ökoloogilist jalajälge vähendada ning samal ajal hoida kokku elektrikuludelt. Täna on selle lahenduse kasuks otsustanud üle mitmetuhande Eesti Energia kliendi. Kui tavaliselt hakatakse paneelidele mõtlema suve eel, siis tegelikult tuleks paigaldamistöödega alustada juba sügiskuudel.

Põhjus selle taga on lihtne. Päikesejaama püstitamiseks ning sellega seotud dokumentide ettevalmistamiseks kulub keskmiselt kuus kuud. Alustades protsessiga kalendriaasta teises pooles, valmib päikesejaam täpselt õigeks ajaks – kevadeks, mil tootlikkuse kõrgaeg alles algab.

Palju levib eksiarvamusi

Vaatamata sellele, et päikesepaneelide paigaldamine Eestis on järjest enam hoogu kogumas, käib sellega kaasas hulganisti müüte, mis võivad saada määravaks lõpliku otsuse langetamisel. Vaatame üle peamised valearusaamad, mis päikesest energiatootmise kohta levivad ja selgitame, kuidas on asjad tegelikult.

1. Eestis pole piisavalt päikest, millest energiat toota

See sõltub, millisele redelipulgale me ennast paigutame. Võrreldes Eestit mõne lõunapoolsema riigiga, on meil otsest päikesevalgust tõepoolest vähem. Kuid näiteks Saksamaa kõrval on meie päikesepaneelide tootlikkus sama.

Tegelikult saab Eestis päikesepaneelide abil elektrit toota igati edukalt. Tootlikkus on tipus üldiselt märtsist hilise augustini. Suurima toodanguga kuud on aprill ja mai, sest siis käib päike kõrgelt ning temperatuurid on jahedamad.

Soodsad tingimused loovad ka:

  • keskmisest madalam õhutemperatuur, mis tõstab päikesepaneelide efektiivsust;
  • valge päevaaeg, mida on meil võrreldes teiste Kesk-Euroopa riikidega suvel kauem;
  • ilmastik (suvel vihmahood ja talvel lumi), mis muudab paneelide hoolduse lõunamaade kõrval pea olematuks.

Talvekuudel on päike küll madalamal, aga see ei tähenda, et energiatootmine täiesti olematu on. Paneelid suudavad energiat toota ka pilvise ilmaga ning tagavad sügisel ja talvel kogu aastasest toodetud elektrikogusest 10–20%. Puudujääva elektrienergia saab osta võrgust juurde.

2. Päikesejaam ei tasu ennast ära

Enne planeerima asumist tuleks endale selgeks teha, kas jaama ehitamine on üldse mõistlik ning kui palju energiat päikesejaam tegelikult tootma hakkab. Mõned tunnused, millega arvestada, on ehitamiseks kasutatav tehnoloogia, asukoht, paneelide paiknemine ilmakaarte suhtes ja füüsilised takistused (teised hooned, puud, korstnad jms).

Hästi projekteeritud päikesejaam tasub end ära keskmiselt kümne aastaga. Tegelikult on nii, et mida kallim on võrguelektri hind, seda kiiremini kodune päikeseelektrijaam end ära tasub. Kuid olukorras, kus elektrihind peaks langema, on ka piisava omatarbe korral jaam igati tasuv.

Igal juhul, teadmine, et kasutad energiatootmiseks jätkusuutlikku ja loodussäästlikku energiaressurssi – päikeseenergiat – on juba võit omaette.

3. Päikesejaama ehitus ja ülalpidamine on kallis

Päikesejaama ehituse puhul on kasulik selle tasuvust eelnevalt hinnata. Kui tootmine ja tarbimine on omavahel tasakaalus ning investeeringu tasuvusaeg on sobiv, pole põhjust päikeseenergiat kalliks pidada.

Kalliks osutub päikeseenergia vaid sellisel juhul, kui päikeseelektrijaam on planeeritud oskamatult ja lohakalt. Seetõttu tulebki otsustamisel olla äärmiselt hoolas ning valida ettevõte, kes on usaldusväärne ning kelle töös peegelduvad kvaliteet ja täpsus, seda juba nii projekteerimise kui paigalduse faasis.

Päikesepaneelide lahendused sinu hoonele

Selleks, et päikeseelektri kasutuselevõtt oleks hõlpsam, oleme nii erakliendile kui ärikliendile välja töötanud lahendused, mis arvestavad just sinu kodu või äripinna elektritarbimisega ja pakuvad optimaalseima lahenduse nii, et kasutaksid ära maksimaalse koguse ise toodetud elektrit.

Päikesepaneelide täisvalmislahendus on kliendi jaoks mugav, kuna meie spetsialistid vastutavad nii asjaajamise kui ka paigalduse eest. Lahendus sisaldab lisaks paneelidele inverterit, dokumentide ettevalmistamist, ehitusprojekti ja -luba ning ehitust, millele kehtib 12-aastane tootegarantii ja 2-aastane töögarantii. Kvaliteetsete seadmete abil tagame päikeseelektrijaama töökindluse kümneteks aastateks.

Päikesepaneelide eest on võimalik tasuda, ostes need kohe välja või kasutades järelmaksu. Koheselt välja ostes toimub tasumine kahes osas – 30% ettemaksuna ja 70% pärast paigaldust. Järelmaksu periood on kuni 120 kuud, vastavalt kliendi soovile. Enne lepingu sõlmimist tutvu finantsteenuse tingimustega ning vajaduse korral konsulteeri asjatundjaga.

Juhul, kui valiku tegemine osutub eeldatust keerulisemaks, võta ühendust meie müügispetsialistidega, kes aitavad valida just sulle sobivaima lahenduse.

Astu samm rohelise ja säästliku energiatootmise suunas juba täna! Rohkem võimalusi leiad Eesti Energia kodulehelt.

Jaga seda postitust

Seotud teemad

Elektriohutus

Ohutus ennekõike! Millal sina viimati oma kodu elektriseadmeid kontrollisid?

Argielu toimetuste keskel kipume unustama, kui oluline on vähemalt korra aastas kontrollida oma koduseid elektriseadmeid ja veenduda nende ohutuses. Ainuüksi halb kontakt pistikupesas võib saada tulekahju tekkepõhjuseks. Elektritööd usalda aga professionaalse tehniku hoolde, kes tagab, et nii suuremad kui väiksemad elektritööd saaksid õigesti tehtud.